Přejít k hlavnímu obsahu

Veselé velikonoční květináče: Pro radost a jarní náladu

Veselé velikonoční květináče: Pro radost a jarní náladu

Vlastnoručně vyrobené veselé květináče pomohou vytvořit velikonoční ovzduší v bytě. Materiál, který je na ně potřeba, se najde v každé domácnosti, v níž se tu a tam něco opravuje. Kromě láce je výhodou, že si můžeme vybrat přesně tu barevnost, kterou chceme. Totéž platí i o dekoru velikonočních květináčů. Společně vyrobíme dva typy: „kraslicový“ na kvítko a jednobarevný pro kraslice. Do práce můžeme zapojit i děti školního věku. Po Velikonocích je můžeme s klidným svědomím vyhodit – jejich úkolem bylo jen přinést radost z tvoření a jarní náladu.

Estéti nechť prominou…

Velikonoční květináče zhotovíme kašírováním sádrou. Sádrové výrobky obecně jsou symbolem kýče – předstírají něco (materiál, techniku), co nejsou. Ani naše květináče nebudou žádná umělecká díla, ale takové ambice si ani nedělají. Konec konců – sádrové napodobeniny provázejí lidstvo asi od doby, kdy se sádra začala používat. A mnohdy malá sádrová „hloupůstka“ udělá větší radost, než dokonalý, ale neosobní designový výrobek. Co naše květináče budou předstírat? Že jsou z keramické hlíny a že jsou folklorní.

Co je potřeba

  • Větší plastový kelímek (třeba od margarínu) na „kraslicový“ obalák na kvítko
  • Dvoulitrovou PET láhev na jednobarevný květináč na kraslice
  • Starou tetra plenu nebo kus jiného nasákavého textilu
  • Nožík, nůžky, svíčku
  • Tyčinkové nebo disperzní lepidlo a nit
  • Pracovní misku, starou lžičku, plochý štětec a kulatý malý štěteček
  • Sádru (bílou nebo šedou), vodou ředitelné barvy, vodou ředitelný lak.
1

Pracovní postup

Na obalový květináč vybereme plastový kelímek, do kterého se vejde kořenáč, nebude přesahovat a bude mít kolem tak 10 a 15 milimetrů vůli.

Na vyšší květináč seřízneme PET láhev, dobré jsou širší dvoulitrovky. Seříznutý okraj petky opatrně nahřejeme nad svíčkou, aby se mírně ohnul dovnitř.

Plastové formy obalíme proužky textilu tak, aby přesahovaly i dovnitř květináče. Zajistíme lepidlem. Pak formy obalíme natrhanými proužky pleny – obalák hladce (budeme ho malovat), na petce vytvoříme „faldíky“ – proužek textilu překrucujeme, zajišťujeme omotáváním nití. Jsou potřeba tak tři vrstvy textilu. Spodek začistíme podobně jako okraj – přetáhneme na dno a zajistíme lepidlem.

  • Textil na formě nemá jen funkci, aby dodal na objemu, je třeba i z „technologického“ důvodu. Jednak sádru zpevní, jednak působí jako dilatace, protože sádra při tuhnutí zvětšuje objem a díky měkkému textilu má kam „couvnout“.
2

Sádrování

Do pracovní misky dáme asi tři deci studené vody a malý pramínkem za stálého míchání přisypáváme tolik sádry, až dostaneme zahoustlé sádrové „mléko“. Plochým štětcem nanášíme sádrové mléko na textil, abychom ho dobře prosytili. Natřeme i textil přetažený dovnitř kelímku a na spodní stranu. Štětec během nanášení obracíme, aby na něm sádra netuhla. Když všechnu hmotu spotřebujeme, vypláchneme štětec a namícháme další várku sádry, tentokrát trochu hustší. Znovu nanášíme na textil. Pracujeme lehkou rukou, ale rychle, protože sádra tuhne. Ze zbytku zatuhlejší sádry na dně misky opatrně rukou vymodelujeme okraj, aby působil masivnějším dojmem. Vrstva sádry musí být taková, aby zakryla textil. Podle toho volíme počet sádrových nátěrů.

  • Mezi každým mícháním vypereme štětec, jak by v něm sádra ztuhla, je na vyhození.
3

Základní barva

Sádrou dobře obalené květináče dáme vyschnout. Dalším úkonem bude základní barvení. Na barvení nemusí být vyschlé „do zvoniva“, ale musí být už tvrdé. Na barevný základ použijeme vodou ředitelné krycí barvy. Dobře se hodí barvy typu Balakryl – můžeme z nich namíchat i různé odstíny. Nebo jiný tip: v rodinách, kde se malují zdi svépomocí, bývá zvykem ponechat zbyteček barvy na případné opravy (nikdy se nepoužijí). Můžeme použít i tyto zbytky a tak dosáhneme zajímavého efektu – květináče v barvě zdi (ukázka zcela dole). Současné barvy jsou tak kvalitní, že se po zaschnutí skoro nesmývají. Květináč s „faldy“ natřeme celý (i uvnitř a na dně), na hladkém květináči natřeme plochým štětcem pruhy.

  • Necháme zaschnout.
4

Dokončení jednobarevného květináče

Květináč je natřený, barva suchá. Ale výsledek není moc přesvědčivý, vypadá spíš jako hrouda umělé hmoty. Ale my mu vdechneme život. Budeme potřebovat malé množství tekuté černé barvy. Může to být znovu nějaká vodou ředitelná nátěrová barva. Ale když nemáme, můžeme si pomoci i temperou nebo černou tuší. Černou barvu do základní tak zvaně zatřeme. Zatírání je technika známá z výroby skutečné keramiky. Na přežehnutý výrobek se nanese vrstva burelu, která se zpětně houbou setře. Burel ulpí ve všech nerovnostech a po vypálení povrch prokreslí. A to udělá i černá barva. Rozředíme ji a natřeme na květináč. Ale hned ji začneme houbou stírat. Houbu několikrát propereme. Pracujeme rychle, ale ne zbrkle, abychom povrch nepoškodili.

  • Květináč dostal život.
5

Dokončení „kraslicového“ květináče

Potřebujeme dobře krycí bílou barvu, dobrá je opět vodou ředitelná nátěrovka. Bílou linkou obtáhneme pruhy. Jsme-li praváci, navlečeme si květináč na levou ruku. Začneme dělat linku nejblíž k okraji, květináč na ruce otáčíme a postupujeme směrem ke dnu. To proto, že si pravou ruku opíráme malíčkovou hranou a kdybychom začali odspodu, budeme si namalovanou linku rozmazávat. Nevadí, že linky nejsou, jako když střihne, malujeme „folklor“. Někomu třeba postačí jen pruhovaný květináč. Ale kdo chce „kraslicový“, pokračuje zdobením linek. Možná by bylo dobré nejdřív se podívat, jak je zdobena modranská nebo tupeská keramika. Ornamentální zdobná linka na ní je tvořena jenom čárkami a tečkami. A to jsou tahy, které nám přesně vyhovují.

  • Vůbec nevadí, když ornamenty nebudou jako podle šablony.
6

Závěrečné lakování sjednotí povrch

Květináče necháme na bezpečném místě dokonale vyschnout – jeden, ještě lépe dva dny. Když jsou úplně suché, opatříme je konečnou vrstvou bezbarvého vodou ředitelného laku. Vodou ředitelný lak volíme nejen ze zdravotních důvodů, ale také proto, aby byl kompatibilní s již použitými barvami. Zda je lak matný nebo lesklý, na tom tolik nezáleží. Oba typy sjednotí vzhled povrchu.

Takto vyrobené kašírované sádrové květináče jsou poměrně životné. Takže jestli nám přirostly natolik k srdci, že je nechceme po svátcích vyhodit, můžeme je uklidit na bezpečné místo a příští rok třeba použít znovu.

  • Podobně si můžeme udělat příležitostné obaly na sezonní bylinky.
Autor: hobbys.cz
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články