Přejít k hlavnímu obsahu

Rýžový pudink a mléčná rýže s jahodami: Zdravé “sladké pokušení”

Rýžový pudink a mléčná rýže s jahodami: Zdravé “sladké pokušení”

Rýže a jahody – to se dobře „rýmuje“. Obzvlášť když máme zdravotní nebo jiná omezení, která nedovolují konzumaci mouky a pravých obilnin. Rýže je báječnou surovinou pro přípravu lehkých ovocných jídel, ať už teplých nebo studených. Je lehce stravitelná, levná, můžeme ji mít stále v zásobě. Zkraje léta poněkud nevýraznou chuť rýže náramně doplní sladkokyselé jahody. Mohou být čerstvé nebo krátce tepelně upravené. Jahodová omáčka se dobře hodí na rýžový pudink uvařený podle klasického receptu. A nabízíme ještě něco navíc: jahodovou rýži na dva způsoby.

Hospodyňka musí uvažovat racionálně: Samozřejmě, že by bylo možné upéct rodině k obědu rýžový nákyp s jahodami. Ale bude všechna ta práce po zásluze oceněna? Ono když se má dělat rýžový nákyp od základu, to je nějakých úkonů. K tomu hromada zašpiněného nádobí a poměrně dost času stráveného nad plotnou či u trouby. A aby potom měly od stolu hledět „protažené obličeje“, tak to je škoda surovin, času i energie.

Je ovšem zajímavé, že i tam, kde sladké jídlo v poledne “nesmí přijít na stůl,” bývá odpoledne a navečer sháňka po něčem „malém sladkém“ – a může toho být plná mísa.Studené rýžové dezerty s jahodami budou proto vítány všude.

Rýže: Doporučována při většině diet

Rýže je lehce stravitelná a je vhodná pro všechny typy diet (s výjimkou bezsacharidové). Může být podávána dětem i seniorům, nemocným, rekonvalescentům i zdravým. Požívání rýže nemá žádné vedlejší účinky (nadýmání a podobně). I když má 100 g suché rýže kolem 370 kcal, vařením skoro dvojnásobně nabývá, což zajímá ty, kteří si hlídají energetický příjem. Rýže neobsahuje lepek, který vadí čím dál většímu množství lidí. Slizovité látky obsažené v rýži mají příznivý vliv na zažívací trakt. Uvádí se, že rýže urychluje metabolismus tekutin, zabezpečuje hladinu glukózy v krvi. Existují i názory, že konzumace rýže napomáhá prevenci vzniku některých typů onkologických onemocnění.

Rýžové dezerty: Snadno a rychle

Na dezerty nemusíme vařit rýži zvlášť, stačí, když si vzpomeneme předem a při vaření přílohové rýže přidáme hrnek navíc. A nebo můžeme pro přípravu dezertů využít rýži, která zbyla. Že bude mírně slaná, to nevadí – do sladkých pokrmů trochu soli přidáváme, nejsou pak „jalové“. Jen nesmí v rýži být cibule nebo nějaké koření.

Rýžový pudink s jahodovou omáčkou

Na rýžový pudink budeme potřebovat:

  • 600 g uvařené rýže
  • 2 vejce
  • 2 lžíce cukru (nebo odpovídající množství medu či dia sladidla – diabetici)
  • 1 vanilový cukr nebo kousek vanilkového lusku
  • 200 ml sladké smetany ke šlehání
  • Jahody nebo jahodový rozvar na omáčku (+ sladidlo dle zvyklostí)

Studenou uvařenou rýži smícháme se smetanou, žloutky, vanilinovým cukrem nebo s dření z kousku vanilky a se dvěma zarovnanými lžícemi cukru (nebo odpovídajícího množství používaného sladidla). Ze zbylých bílků ušleháme tuhý sníh a lehce jej vpravíme do rýžové směsi.

  1. Jestliže máme parní hrnec, vložíme hmotu do misky na vaření rýže, přiklopíme a 35 minut paříme.
  2. Kdybychom měli klasickou formu na vaření pudinku, vytřeme ji dobře máslem, vysypeme strouhánkou, vlijeme hmotu, uzavřeme a 45 minut vaříme v páře.
  3. Když nemáme nic z uvedeného nádobí, vybereme dva kastroly do sebe zapadající tak, aby kolem menšího byl prostor na vodu. Menší kastrol vymažeme máslem, vysypeme strouhánkou. Vlijeme hmotu, přiklopíme poklicí. Do většího kastrolu dáme vodu a rýžový pudink zvolna vaříme ve vodní lázni asi hodinu.

  • Rýžový pudink uvařený v páře je stravitelnější než pečený nákyp, a také je bez tuku.

Jahodová mléčná rýže

  • 300 g uvařené rýže
  • 500 zralých jahod nebo 300 ml jahodového rozvaru
  • Med nebo cukr (dia sladidlo)
  • 200 ml dobré zakysané smetany

Jahody rozmačkáme, podstříkneme vodou, zprudka svaříme, přisladíme medem, cukrem nebo používaným diabetickým sladidlem (diabetici podle svých zvyklostí). Přisypeme rýži, zamícháme, krátce provaříme (asi minutu, dvě). Pak odstavíme a necháme vychladnout.

  1. Vychladlou jahodovou rýži podáváme buď tak – v tom případě ji štědře doplníme nějakou mléčnou složkou – dobrým jogurtem nebo zakysanou smetanou.
  2. A nebo do vychladlé směsi rýže a jahod zamícháme kelímek zakysané smetany – tím získáme vynikající, lahodnou mléčnou rýži, s níž kupované produkty téhož názvu nelze vůbec srovnávat.

Autor: hobbys.cz
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články