Jak udělat ostružinovou zavařeninu s příchutí perníku | recept
Jak udělat ostružinovou zavařeninu s příchutí perníku | recept. Letos se ve velkém urodily ostružiny, jak v lese, tak i šlechtěné v zahrádkách. Bylo by škoda nechat je opadat a nezpracovat, domácí zavařeniny a kompoty se hodí vždy a vyjdou levněji, než byste je koupili v obchodě. Lesní ostružiny mají příjemnou lahodnou chuť, vyšlechtěné jsou trochu jiné, ale i mezi nimi najdete odrůdy s výbornou chutí. U nás na zahradě je letitý ostružinový keř, který má plody dlouhé téměř 2 centimetry, velmi šťavnaté a sladké, ovšem – bohužel, bez typické ostružinové chuti. Proto z nich vyrábím zavařeniny s různými příchutěmi, tu letošní, perníkovou, si můžete udělat také podle nabízeného receptu.
Co je potřeba
- 1200 g pasírovaných ostružin
- 800 g krupicového cukru
- 20 g citrusového pektinu
- 1 citron v bio kvalitě
- 2 lžičky perníkového koření
Ostružinovou kaši protlačte přes jemné síto, zachytí se na něm jadérka. Je to poměrně pracné, ale věřte, ta námaha za to stojí. Prozradím vám „malou vychytávku“, která vám práci ulehčí. V supermarketu si můžete koupit tzv. nekonečný sáček na ovoce a zeleninu. Stojí (2022) dvacet korun a vydrží velmi dlouho. Rozvařené ostružiny po částech přendejte do tohoto sáčku a ručně z nich vymaškejte veškerou tekutinu. V sáčku zůstanou jen téměř suchá semena. Na práci si vezměte jednorázové rukavice, ostružiny intenzivně barví a dostat barvu z nehtů je docela fuška.
Cukr promíchejte s pektinem a perníkovým kořením. Ostružinovou kaši zahřejte a promíchejte se sypkými surovinami. Směs uveďte do varu a od chvíle, kdy se začne vařit ji 5 minut promíchávejte tak, abyste nepřerušili var. Odstavte, nechte 5 minut odpočinout a plňte do čistých sklenic. Sklenice uzavřete a postavte na 10 minut dnem vzhůru. Pak obraťte a nechte zcela vychladnout. Při správném postupu zavařenina vydrží více než rok.
Tipy
Při vaření můžete přidat trochu alkoholu, nebude se tvořit tolik pěny.
Diskuze k článku