Sušený lipový květ se bude hodit, „až se nemoc z nachlazení zeptá“
Sběr lipového květu, jeho užití a recept na lipový sirup. Člověk by musel mít skutečně „zatvrzelou“ povahu, aby v něm rozkvetlá lípa nevzbuzovala libé pocity. Kvetoucí lípa je potěšením pro duši. Potravou pro včely. A pro bylinkáře nevyčerpatelným zdrojem přírodního léčiva s mnoha účinky. Sušený květ lípy se od pradávna používal k domácímu léčení. Jestli to tedy myslíme s bylinkami alespoň trochu vážně, bez sušeného lipového květu se neobejdeme. A protože Česko zachvátila v polovině druhé dekády 21. století doslova sirupománie, uvaříme z lipového květu i trochu báječně chutnajícího lipového sirupu.
Co je potřeba
Sběr lipového květu, jeho užití a recept na lipový sirup. Člověk by musel mít skutečně „zatvrzelou“ povahu, aby v něm rozkvetlá lípa nevzbuzovala libé pocity. Kvetoucí lípa je potěšením pro duši. Potravou pro včely. A pro bylinkáře nevyčerpatelným zdrojem přírodního léčiva s mnoha účinky. Sušený květ lípy se od pradávna používal k domácímu léčení. Jestli to tedy myslíme s bylinkami alespoň trochu vážně, bez sušeného lipového květu se neobejdeme.
A protože Česko zachvátila v polovině druhé dekády 21. století doslova sirupománie, uvaříme z lipového květu i trochu báječně chutnajícího lipového sirupu.
Kvetoucí lípa je tak krásná na pohled, tak náramně voní a včely v její koruně tak líbezně bzučí, že vidět tento obrázek ve filmu, neměl by daleko ke kýči. Ale my jsme nepřišli pod rozkvetlou lípu uvažovat o sdělitelnosti prožitku z vnímání přírodní krásy. Přišli jsme trhat lipový květ, protože to je jedna ze základních léčivých bylin pro domácí léčbu. Odvar z lipového květu se odjakživa používal při nemocech z nachlazení. Spektrum jeh účinků je ale širší.
Účinky lipového květu
- Působí potopudně, a tím snižuje horečku. Proto je vhodná v počátcích nemocí z nachlazení, průduškových katarech, zánětech horních dýchacích cest, angíně.
- Rozpouští hleny a tiší dráždivý kašel.
- Má močopudné účinky. Užívá se při nemocech močových ústrojí a cest, kdy je žádoucí jejich „proplachování“.
- Příznivě ovlivňuje trávicí soustavu, zlepšuje činnost žlučníku.
- Má protikřečové účinky (mladým dívkám nebo ženám, které ještě nerodily, někdy ulevuje od silných menstruačních bolestí).
- Má vliv na cévy, zlepšuje jejich roztažnost, a tak napomáhá snižovat krevní tlak (v tomto směru působí preventivně).
- Odvar lze použít i zevně na problematickou pokožku – má stahující a zvláčňující účinky.
Sběr lipového květu
Třebaže je v době květu lípa srdčitá (Tilia cordata) doslova obalena medově vonícími kvítky, jejich sběr není tak snadný, jako například sběr pampelišek nebo květů bezu černého.
- První podmínkou úspěchu je najít tak malou lípu, abychom dosáhli na její větvičky s kvítky. Možností je použít žebřík (nejlépe „dvoják“).
- Ale je v tom háček – hledáme lípu v čistém neindustriálním prostředí.
Takových je sice mnoho, lípa roste u každých božích muk v polích – jenže jak se k ní dostat s žebříkem?
Když je tento problém vyřešen, pak už zbývá jen doslova se obrnit trpělivostí. Třebaže lipové kvítky trháme i s listeny, přibývají velmi pomalu.
Květ lípy sušíme ideálně na nějaké plachtě (staré prostěradlo), které rozprostřeme v dobře větrané místnosti (půda, veranda, neobývaný pokoj…).
Naši prapředkové uchovávali sušený lipový květ v plátěném pytlíku. Pro lepší izolaci před vlhkostí je ale praktičtější skladovat jej v dobře uzavíratelné skleněné dóze (velká zavařovačka). Jako všechny suché bylinky, i lipový květ uchováváme ve tmě – tedy v uzavíratelné skříňce.
Léčivý odvar z lipového květu
Na jednu porci počítáme 250 ml vody a vrchovatou lžičku rozmělněného suchého lipového květu nebo velkou špetku (do čtyř prstů) lipových květů čerstvých.
Pijeme třikrát denně nebo při obtížích. Při nemocech z nachlazení lipovému thé prospěje přídavek medu a čerstvé citronové šťávy.
Lipový sirup
Příprava domácího lipového sirupu se nijak neliší od výroby jiných bylinných sirupů.
- Čerstvé lipové květy nejprve 24 hodin macerujeme v převařené zchladlé vodě – asi půllitru květů s listeny v litru vody.
- Druhý den scedíme, dobře vymačkáme, znovu přecedíme do dvoulitrového hrnku.
- Přes sítko do macerátu vymačkáme dva citrony.
- Přisypeme kilogram pískového cukru, přivedeme k varu, stáhneme teplotu a necháme asi deset minut probublávat, aby se cukr dobře rozvařil.
- Ještě vřelé přelijeme pomocí nálevky do čistých lahví – až k samému hrdlu.
- Pevně uzavřeme vypařenými víčky.
Tipy
Mohlo by vás zajímat
Květy černého bezu zdravě zpestří jídelníček a doplní domácí lékárničku
- Jak na výrobu domácích bylinkových sirupů | recepty
- Jak si vyrobit účinný tymiánový sirup proti kašli
- Jak udělat léčivý smrkový sirup za studena
- Jak připravit domácí kopřivový sirup
- Jak připravit sedmikráskový sirup
- Jak si vyrobit domácí podbělový sirup
Varování
Lipový sirup je velmi chutný, takže by se dal pít jen pro osvěžení. Musíme si však být vědomi, že se jedná o bylinný koncentrát – lék, takže bychom ho neměli používat k denní spotřebě.
Diskuze k článku