Přejít k hlavnímu obsahu

Receptář Prima nápadů: Čištění péřových pokrývek provádějte co 5 let

Receptář Prima nápadů: Čištění péřových pokrývek provádějte co 5 let

Peří v duchně po babičce nebo v prošívané přikrývce je potřeba čistit. Nejen z hygienických důvodů. Kvůli vnějšímu znečištění, protože povlak se opotřebovává běžným používáním a znečišťuje potem, ale i kvůli tomu, že uvnitř péřových lůžkovin vzniká odpad v podobě úlomků pírek a prachu. Receptář Prima nápadů Přemka Podlahy proto navštívil čistírnu peří Peří Mareš, aby zjistil, jak při čištění peří, péřových polštářů a přikrývek vhodně postupovat.

Peří v duchně po babičce nebo v prošívané přikrývce je potřeba čistit. Nejen z hygienických důvodů. Kvůli vnějšímu znečištění, protože povlak se opotřebovává běžným používáním a znečišťuje potem, ale i kvůli tomu, že uvnitř péřových lůžkovin vzniká odpad v podobě úlomků pírek a prachu. Receptář Prima nápadů Přemka Podlahy proto navštívil čistírnu peří Peří Mareš, aby zjistil, jak při čištění peří, péřových polštářů a přikrývek vhodně postupovat.

„Důvody čištění peří jsou jednak hygienické, a jednak jde o kvalitu péřového výrobku. Aby byl pěkně načechraný, vzdušný,“ doplňuje Veronika Marešová z čistírny Peří Mareš v Receptáři Prima nápadů.

Praní péřových polštářů a přikrývek doma v pračce Marešová nedoporučuje. „Při praní v celku by odpad uvnitř lůžkoviny zůstal vevnitř. Při praní výrobku doma nebude dostatečně vysušený a peří může zcuckovatět, plesnivět, zapáchat a znehodnotí se,“ vysvětluje. Naproti tomu čistírna peří zvolí správnou technologii čištění.

Existují tři různé technologie čištění peří. Takzvaná mokrá cesta, suchá cesta a čištění peří parou.

Výběr technologie čištění by měl být uzpůsoben aktuálnímu stavu peří. Pokud předpokládáme střední znečištění, tam bychom volili čištění parou. Pokud je peří znečištěno více, případně i trochu zapáchá, čistíme mokrou cestou. A pokud je peří pěkné, volíme suchou cestu čištění. „To samozřejmě jako běžný uživatel neposuzujete. Posuzuje se to v čistírnách peří,“ vysvětluje Marešová z čistírny Peří Mareš.

Překvapením pro zákazníky, kteří se rozhodli pro čištění peří poprvé, je, že povlak péřového polštáře nebo pokrývky (označovaný jako sypek) nečistí. Peří se totiž čistí v rámci kompletní renovace výrobku, peří se vybere a vyčištěné našije do nového sypku. Pokud tedy chystáte renovaci staré duchny po babičce, necháte si ušít třeba i tenčí, komfortnější a užší přikrývku, která bude prošitá na ploše. „Nejčastěji se prošívá do kostek, přičemž optimální je 35 kostek na klasický rozměr přikrývky,“ zasvěcuje Marešová diváky pořadu Receptář Prima nápadů do tajemství moderního čištění peří.

Jak často bychom měli péřové přikrývky nebo polštáře nechat čistit? Hlavně v pravidelných intervalech a podle míry znečištění. Je dostačující, pokud peří z přikrývky čistíme jednou za 5 let. Polštáře dvakrát častěji, protože na nich ležíme a více je zatěžujeme.

A protože profesionální čistírny mají už vesměs centralizovanou výrobu s technickým zázemím, navštívíme nejbližší pobočku, která funguje jako sběrné i výdejní místo.

Odvysíláno: Receptář Prima nápadů 2014: 37

Orientační ceník čištění peří:

  • Čištění péřové deky, prošití do kostek, rozměr 140 x 200 cm: 1 400 Kč
  • Čištění péřového polštáře, rozměr 70 x 90 cm: 300 Kč

Autor: hobbys.cz
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články