Přejít k hlavnímu obsahu

Dort pro kluka? Raději mu postavíme perníkovou chaloupku | recept

Dort pro kluka? Raději mu postavíme perníkovou chaloupku | recept

Také jste už byli svědky té trapné chvilky, když je malému chlapci předán narozeninový dort v podobě dejme tomu auta, ale on stojí a natahuje moldánky, místo aby se radoval? A když má vzít nůž, dort rozkrájet a podělit hosty, začne se vzpouzet, uteče a ten krásný drahý dort ani neochutná? Takovým scénkám raději předejít. Proto se nejdřív podíváme na dušičku malého hocha. A nechceme-li mu dát „obyčejný“ dort, upečeme mu společně perníkovou chaloupku. Bude se radovat, a my dvojnásobně. Z tvůrčí práce, a pak z jeho radosti.

I malí kluci myslí jako muži

Když se hošík učí mluvit, pojmenovává obrázky. Naučíme ho, že nazdobený kotouč se šlehačkou či svíčkami je dort. Dort je dobrý a dává se k narozeninám. Když pak hoch vidí dort v cukrářství, loudí: „Jé, ten bych chtěl.“ Maminka utěšuje: „Dostaneš ho k narozeninám.“ Blíží se narozeniny, maminka se ptá tatínka: „Jaký dort našemu chlapci?“ Tatínek se zamyslí: „Čokoládový, ovocný?“ Maminka řekne: „Ne, já myslím, jak by měl vypadat?“ A tatínek: „No jak vypadá dort? Jako dort, ne?“ Že jsem se ptala, pomyslí si maminka.

Tatínek pochopitelně uvažuje mužsky – dort je dort. A maminka měla v ten moment vytahovat okrouhlou formu. Jenže maminka přemýšlí jako žena: Chlapec bude mít určitě ještě větší radost, když bude dort vypadat jako něco jiného. A protože to teď „frčí“, přichystá pro kluka dort v podobě bleděmodrého autíčka.

Hoch má narozeniny, přijímá gratulace. První zklamání: Dort nikde, a on už měl na něj naladěnou chuť! Místo dortu autíčko. Inu, taky dobré, pomyslí si hoch, a chce si s autíčkem hrát. Tlačit je na tácu po zemi, bělat brm, brm, napodobovat kvílení gum v zatáčkách. To mu není dovoleno, ačkoliv mu ho dali – a autíčka jsou přece na hraní! Nakonec katastrofa: Je mu přikázáno vzít nůž a to krásné autíčko hned  rozřezat a rozdat jiným ke snědení.

Ještě se divíte, že začne vzteky řvát, uteče a autíčka se už ani nedotkne?

Perníková chaloupka: Radost na pokračování

Jenže jak splnit trend doby, který káže zhotovit kreativní dort, vyfotit jej a sdílet v matčině internetové komunitě, ale nezpůsobit přitom malé rodinné drama? Řešením je perníková chaloupka.

1

Perníková chaloupka pro kluka má samé výhody:

  • Děti dobře vědí, že je primárně určena ke snědení, proto na ni hned dostanou chuť.
  • Svádí k dobrodružství: je možno se k ní tajně plížit a uloupnout tu komín, tu mandli ze střechy, sloupnut okénko z marcipánu, pokácet a sníst strom, aby baba uvnitř neviděla…
  • Je trvanlivá, a to také vyhovuje povaze hochů – nesníst vše hned, nechat si „napotom“.
  • Hoch si s chaloupkou vyhraje – povídá, říká repliky Jeníčka a ježibaby.
  • A když ho chaloupka omrzí, může udělat demolici – další klukovská zábava – a podělit kusy perníku své bližní.

Zásady pro perníkovou chaloupku

  1. Měla by být chutná ve všech částech.
  2. Měly by obsahovat víc samostatných prvků, které může děcko snadno odloupnout a smlsnout.
  3. Nikdy chlapcovi nenavrhujeme, aby si chaloupku „vystavil v pokojíčku jako dekoraci“.
  4. Chlapec by likvidaci chaloupky měl mít jen ve své správě, sám musí rozhodnout, co a kým bude odloupnuto a snědeno. Byl to přece dárek jen pro něj.

Ostatním účastníkům narozeninové oslavy připravíme pohoštění, které nebude na konzumaci chaloupky vázáno.

2

Vyrábíme perníkovou chaloupku

Základ pro perníkovou chaloupku (pozemek a budova) se peče z obyčejného těsta na vykrajované perníčky, které máme vyzkoušené. Když nemáme zkušenost, lze použít náš vyzkoušený recept na „chaloupkové“ těsto.

Jednoduchý recept na perník

650 gramů hladké mouky, 2 celá vejce, 2 lžíce medu, 250 gramů cukru, 12 gramů (půl balíčku) kořenící směsi do perníku, lžička sody bikarbony, 2 polévkové lžíce oleje, lžíce rumu (nemusí být), střik vody. Rukama vypracujeme těsto, až je hladké a celistvé. Dáme do mikroténového sáčku přes noc odpočinout.

Projektování perníkové chaloupky

Mezitím si připravíme šablony. Budeme potřebovat dvě štítové stěny, dvě boční, dva díly sedlové střechy (delší než bočnice), pozemek, případně stromky. Nejlepší je změřit si pečící plech a vytvořit „řezný plán“ na jeho dvě plochy (na tolik vystačí dávka těsta). V měřítku si narýsujeme komponenty, abychom plech ekonomicky využili. Zřejmě nám vyjde chaloupka vysoká ve štítu 15 centimetrů. Když to budeme mít všechno spočítané, možná zjistíme, že jsou na internetu k dohledání přesné rozměry na chaloupku. A také nám někdo třeba škodolibě sdělí, že se šablony dají koupit i v papírnictví. Ale to nám nesmí vzít elán. My nechceme „typovku“, máme svůj projekt. A tak si vystřihneme šablony v poměru 1 : 1.

3

Pečeme díly na chaloupku

Uleželé těsto rozdělíme na dva stejné díly. Na moukou poprášeném vále je chvíli zpracováváme, aby přestalo lepit. Pak válečkem vyválíme půlcentimetrovou placku. Ideální je vzít si nějaké půl centimetru silné vodící kolejnice (tyčky, lišty), na něž bude váleček dosedat a mezi kterými budeme těsto vyvalovat. Tím zajistíme stejnou tloušťku plátu.

 

Podle řezného plánu vyřežeme díly perníkové chaloupky, ze zbytku těsta nařežeme navíc asi centimetrové proužky libovolné délky – budou se hodit. Přeneseme na plech vyložený papírem (nemusíme mastit ani vysypávat) a upečeme při 180 stupních (asi 20 minut). Díly naskládáme na rovnou podložku nebo do krabice a necháme tři dny odležet.

4

Zdobení perníkové chaloupky

Ke zdobení perníkové chaloupky budeme potřebovat:

  • kvalitní čokoládu na vaření (200 gramů),
  • polevu z 200 gramů moučkového cukru a jednoho bílku,
  • marcipán (200 gramů),
  • případně další komponenty podle vlastní fantazie: oloupané půlky mandlí nebo lískových oříšků, sójový špalek, lentilky…

Čokoládu rozehřejeme a potřeme jí po jedné straně všechny díly (kromě pomocných „tyček“). Necháme zatuhnout.

Bílková poleva: Lepí, těsní, zdobí

Bílkovou polevou budeme chaloupku jednak zdobit. Jednak i slepovat. Odvážíme 200 gramů moučkového cukru a důsledně jej dvakrát prosejeme, aby nám případné hrudky následně neucpávaly zdobičku. Cukr třeme s bílkem tak dlouho, dokud není poleva hustá, lesklá a její kapička se neroztéká. Část polevy můžeme obarvit třeba několika kapkami výrazně barevné ovocné nebo zeleninové šťávy (červená řepa, borůvky, aronie, ostružiny), bílou část dochutíme několika kapkami citronové šťávy. Polevu dáme buď do cukrářského sáčku s tenkým nástavcem nebo do pevného mikroténového sáčku, kterému ustřihneme nepatrný kousek růžku. Podobně dáme do sáčku zbytek rozehřáté čokolády.

Marcipánové doplňky

Marcipánovou hmotu rozválíme na tenký plát. Vyřízneme z něj obdélníčky na okna a dveře. Zespodu naneseme zdobičkou po obvodu polevu a marcipán přilepíme na perník. Polevou vytvoříme kolem dokola rámeček, který zároveň slouží jako lepící a těsnící hmota. Podle vlastního citu díly chaloupky nazdobíme. Na střechu můžeme jako šindele nalepit mandle, případně lentilky – stačí tu a tam, to už je věc vlastní volby. Z marcipánu vymodelujeme také komín (s klínovým výřezem zespodu, aby dobře dosedl na hřeben střechy), pařízek, dotvoříme jím stromečky. Necháme do druhého dne zatvrdnout. Zbytek polevy dáme do ještě jednoho sáčku a utěsníme, do druhého dne vydrží.

5

Kompletace perníkové chaloupky

Při kompletaci chaloupky používáme zbytek polevy jako spojovací materiál. Díly v místě spoje natřeme, přiložíme k sobě, zajistíme párátkem a škvíru vyplníme polevou. Když by díly nedoléhaly, použijeme klínky vyříznuté z perníkových tyček a překryjeme polevou nebo čokoládou. Perníkové tyčky položíme i jako hřebenáče na spoj dílů střechy. Na ně posadíme komín. Zajistíme a dozdobíme polevou. Pracujeme opatrně, lehkou rukou. Ruce si často myjeme, čokoláda bude trochu špinit. Dbáme, abychom nezapatlali světlé části chaloupky. Pro vsazení stromků můžeme udělat do pozemku zářez, který vyplníme polevou. Zasadíme strom a zajistíme párátkem. Nakonec opravíme chyby a rozbité ozdoby a zbytkem polevy pojednáme trávník.

 

Chaloupku necháme alespoň dva dny vysychat.

 

Retro

V současné době se chaloupky čokoládou málokdy polévají. To je škoda, protože se tím náklady zvýší jen trochu, zato „jedlost“ chaloupky stoupne mnohonásobně. Dají zapravdu ti, kdo pamatují pardubické perníkové chaloupky z n. p. Pardubický perník Hradec Králové, závod Pardubice. Ano, takovou „potupu“ měly ty výtečné chaloupky s čokoládou na etiketě.

Autor: hobbys.cz
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články