Jak na chov zlatohlávků | návod
06. Červenec 2023
Jak na chov zlatohlávků | návod. Možná i vy patříte mezi obdivovatele hmyzu a rádi byste začali s chovem něčeho hezkého na oko, ale přesto nenáročného. Pokud ano, brouci jsou pro tuto příležitost jasnou volbou. A nejlepším začátečnickým broukem je právě zlatohlávek. Drobný a velmi odolný druh, na kterého můžete celkem běžně narazit i v naší přírodě.
Co je potřeba
- velká plastová nádoba nebo terárium
- suché listí
- hrabanka z dubového nebo bukového listí
Příprava chovné nádoby
- Ať už jste si zvolili plastový box nebo terárium, příprava se nijak neliší. Na dno nasypte velké množství hrabanky tak, aby byla vysoká minimálně 10 cm. Brouci a především jejich larvy se rádi zahrabávají.
- Hrabanku pořádně navlhčete. V suché podestýlce by larvy mohly uhynout.
- Do nádoby můžete umístit několik kusů trouchnivějícícho dřeva a mechů, které budou sloužit jako okrasa i jako krmení.
Krmení
- Brouci i jejich larvy se živí převážně tlejícím listím a dřevem. Dospělí brouci ale nepohrdnou i kouskem ovoce nebo zeleniny.
- Dávejte si ale pozor, aby krmení nezačalo plesnivět! To by mohlo brouky velice snadno zabít.
Kokon
- Když je larva připravená na přeměnu v dospělce, vytvoří si kolem sebe ze substrátu a výkalů ochranný kokon. Kokon můžete nechat v chovné nádobě nebo ho přemístit do jiné nádoby, dokud se nevylíhne. Důležité je, aby nevyschl, ale zároveň, aby ani nebyl příliš mokrý.
- Při manipulaci s kokonem dejte pozor, abyste ho omylem nerozbili.
Dospělec
- Pokud se vám povedlo odchovat vašeho prvního dospělce, gratuluji!
- Při jejich obdivování mějte ale na paměti, že dospělí brouci jsou vynikající letci. Dbejte na to, aby vám neuletěli, nemuselo by se vám podařit je znovu odchytit.
Varování
Tento článek má pouze informativní charakter. Pokud se pro chov rozhodnete, důkladně si pročtěte chovné příručky nebo se poraďte s chovateli.
Související články
Další zajímavé články
Jak poznat, že s vaším pagekonem není něco v pořádku a jak to řešit | rady
Jak poznat, že s vaším pagekonem není něco v pořádku a jak to řešit | rady. V současné době gekoni patří mezi velmi oblíbená terarijní zvířata díky je…
Jak na chov vlastního krmení – potemník brazilský (zophobas) | rady, tipy
Jak na chov vlastního krmení – potemník brazilský (zophobas) | rady, tipy. Potemník brazilský známý také jako zophobas je společně s jeho menším příbu…
Jak na chov potemníka moučného (moučný červ) ke krmení | rady a tipy
Jak na chov potemníka moučného (moučný červ) ke krmení | rady a tipy. Potemník moučný, známý také jako moučný červ, je jedním z nejčastějších krmení p…
Jak poznat pohlaví u gekončíka nočního | návod
Jak poznat pohlaví u gekončíka nočního | návod. Gekončík noční (Eublepharis macularius) je jeden z nejoblíbenějších plazích společníků vůbec. Svou obl…
Jak poznat pohlaví u pagekona řasnatého | návod
Jak poznat pohlaví u pagekona řasnatého | návod. V posledních letech se pagekon řasnatý (Correlophus ciliatus) stává čím dál oblíbenějším šupinatým sp…
Diskuze k článku