Nejlepší recepty z dýně Hokkaido: Dýně Hokaido nás učí znovu vařit z dýní
Nejlepší recepty z dýně Hokkaido. Doslova převrat v českém pohledu na dýně se podařilo udělat odrůdě dýně Hokkaido. Dýně Hokkaido vstoupila na českou kulinářskou scénu zpočátku zahalena mýtem trochu snobské plodiny – v různých TV pořadech o vaření ji v cizokrajných jídlech používali lidé známí spíš z showbyznysu než od kuchyňské plotny. Když se dýně Hokkaido začala objevovat v sortimentu zelinářských obchodů, mnozí ji vyzkoušeli. Kdo jednou ochutnal, nedá už na Hokkaido dopustit. A ještě něco se dýni Hokkaido podařilo: probudila zvýšený zájem i o jiné odrůdy dýní.
Vaříme z dýně Hokkaido
Jasně oranžová a tak akorát velká dýně Hokkaido dokáže vyvrátit zakořeněný předsudek, že je uvařená dýně chuti mdlé a konzistence kluzké. Hokkaido má jemnou chuť připomínající oříšky nebo dobrou luštěninu, třeba cizrnu. Není vláknitá – na skus je příjemná, s jemnou texturou.
Dýni Hokkaido před úpravou rozkrojíme a ostrou lžicí vydlabeme semínka a vlákna. Jestliže chceme získat dýňová semínka čistá (pro pražení nebo na výsev), dáme vydlabanou dřeň do misky s vodou, rukama promneme. Semínka vyplavou na povrch. Pak je čisté snadno vybereme. Dýni Hokkaido nemusíme loupat.
Krok 1
Start: Polévky z dýně Hokaido
Polévky z dýně Hokkaido jsou vynikající a protože přesvědčí i největší skeptiky, jsou dobrým startem, když s dýní v kuchyni začínáme. V samostatných článcích nabízíme dýňovou polévku od Zdeňka Pohlreicha https://www.hobbys.cz/recepty/3x-dynova-polevka-hokaido-pro-pohlreicha a dýňovou polévku od „Kluků v akci“ https://www.hobbys.cz/recepty/dynova-polevka-kluci-v-akci-ji-vari-s-bylinkami-slunecnicovymi-seminky-i-rerichou.
Krok 2
Druhé kolo: Dýňová kaše
Každému zachutná dýňová kaše. Pro začátek ji zkusíme udělat v kombinaci s bramborami. Dáme vařit oloupané brambory na kaši, ale v polovičním množství. Asi po 10 minutách varu přidáme druhý potřebný objemový díl z nakrájené dýně. Uvaříme doměkka. Vodu slijeme, ale uchováme. Ručním mixerem brambory s dýní rozmixujeme, podle potřeby přiléváme slitou vodu (mléko ani není třeba). Osolíme a přidáme lžíci pravého másla. Znovu prošleháme. Kaši můžeme uvařit i jen ze samotné dýně, pak jí „sluší“ vmíchaná smažená cibulka.
Krok 3
Grilujeme Hokkaido
Dýně Hokkaido úžasně chutná v zeleninových špízech. Můžeme ji na jehlu napichovat v sousedství dobré klobásy a cibule (převezme jejich chutě) a doplnit třeba paprikou, žampiony a rajčaty. Pokapeme olejem, dochutíme oblíbenými bylinkami a dáme pod gril nebo do trouby. S vařenými bramborami a s dobrým smetanovým nebo jogurtovým dipem je to jídlo nejen pěkné a chutné, ale i zdravé. https://www.jaktak.cz/jak-pripravit-zeleninovy-spiz-recept.html
Krok 4
Karbanátek Hokkaido nikoho nezklame
Všichni máme rádi karbanátky a smažené placičky všeho druhu, tak proč ne z dýně? Dýni Hokkaido pomeleme na masovém strojku nebo nastrouháme. Dál už je postup stejný: přidáme česnek, sekanou cibulku, sůl, pepř, trochu mletého kmínu a majoránku, pro zpevnění vejce a strouhanku. Vytvarujeme pavézky, obalíme ve strouhance a smažíme. Dýňové placičky se vyznačují jemnou chutí a křehkostí.
Krok 5
Hokkaido se spřátelí s každou zeleninou
Dýně Hokkaido se dobře vyjímá také ve směsi dušené zeleniny. Začínáme cibulovým základem, na který přidáme na kostky nakrájenou dýni a dále zeleninu podle volby nebo sezony: mrkev, hrášek, fazolové lusky, růžičkovou nebo nakrájenou hlávkovou kapustu, květák… Zeleninu jemně osolíme, podlijeme a dusíme. Není třeba ničím zahušťovat, dýně se trochu odvaří a pokrm zahustí. Okořeníme zelenými bylinkami a podáváme s kroketami nebo s opékanými bramborami.
Krok 6
Dýně nejsou jen „na hraní“, ale především k jídlu
Dýně se pěstují a primárně slouží k jídlu. A nepřišly k nám až „po revoluci“ jako symbol amerického halloweenu (i když z amerického kontinentu svým rodem pocházejí). Pro kuchyňské využití se u nás i dříve pěstovaly menší tykve, ale především tykev centýřová, zvaná turek či německá tykev. To je ta, z které se vyřezávají halloweenská strašidýlka a která pak v současné době mnohdy bez užitku skončí v popelnici. Malé tykve byly upravovány jako zelenina, z turka se připravoval kompot nebo se jím v dobách nedostatku ovoce nastavovaly marmelády. Většina předpisů na úpravu tykví – dýní našla uplatnění v cuketových receptářích: tykve dušené, smažené v těstíčku, v trojobale, tykve plněné, zadělávané smetanou a podobně.
Krok 7
Dýňový kompot
Obrovský turek vydá na mnoho litrů dýňového kompotu. Je zajímavé, že se dřív nezavařoval, sklenice s dýňovým kompotem se jenom povazovaly celofánem. Tady je starý vyzkoušený recept, který lze ověřit v „bibli“ tradiční české kuchyně Vaříme zdravě, chutně a hospodárně (vydání 1958) a podobný recept z knihy Ovocné pochoutky v našem jídelníčku (1965).
Recept I.
- 750 g očištěné dýně
- ½ litru čtyřprocentního octa
- ½ litru vody
- 500 g cukru
- 2 citrony, několik hřebíčků, kousek celé skořice
Recept II.
- 1 kg dýně
- 1 litr vody
- 800 g cukru
- ¼ litru octa (8 %)
- 1 citron nebo pomeranč
Postup
Zralou dýni vydlabeme, rozkrájíme a zbavíme slupky. Vroubkovaným nožem nakrájíme na kostky, dáme do mísy, zalijeme roztokem octa, vody a cukru a necháme dva dny (v receptu II. Jeden den) odležet. Potom roztok scedíme, dáme převařit, do vařícího vhazujeme po částech dýni a povaříme, až zesklovatí. Když je všechna dýně uvařena, přidáme do šťávy koření a vaříme, až je sirupovitá. Dýni dáme do sklenic, prokládáme na nudličky nakrájeným citronem (pomerančem) i s kůrou a zalijeme sirupem.
Dýňový kompot je určen k rychlejší spotřebě, ale v chladu pár týdnů vydrží (což se málokdy stane, obvykle je hned sněden).