Přejít k hlavnímu obsahu

Jahodový rozvar: Vynikající ovocný polotovar snadno, a bez velké práce

Jahodový rozvar: Vynikající ovocný polotovar snadno, a bez velké práce

Jahodový rozvar by se dal také označit jako jahody zavařené ve vlastní šťávě. Jahodový rozvar můžeme sterilovat a pak použít coby polotovar k přípravě sladkých jídel, moučníků, dezertů či nápojů. Jahodový rozvar je méně sladký než džem či marmeláda, ale koncentrovanější než kompot. Jeho další využití je proto širší. Udělat jahodový rozvar je rovněž způsob, jak rychle a účelně zpracovat větší množství jahod, když se nám nedostává času či surovin na zhotovení pracnějších zavařenin.

A protože jej budeme připravovat v troubě, bude práce čistá a beze všech rizik. Jahodový rozvar nelze pokazit.

Jahodový rozvar je mezistupeň mezi jahodovým kompotem a jahodovým džemem. Pro některé domácnosti je přijatelnější – džem je dost sladký a o kompoty obecně v posledních desetiletích klesl zájem. Jahodový rozvar má univerzálnější využití.Další předností je úspornost (menší spotřeba cukru a žádný želírovací přípravek). A co možná hospodyňky ocení nejvíc – výroba je snadná, čistá, zejména připravujeme-lijahodový rozvar v troubě. Po dohotovení rozvaru není třeba „gruntovat“ celou kuchyni, jak se někdy stává při výrobě džemu nebo marmelády.

“Můžeš si ty jahody zavařit”

Mnohá pracovně vytížená žena tuto situaci dobře zná. Z důvodu nedostatku času a přebytku jiných naléhavých úkolů vyšle „osobu blízkou“ na nákup potravin. A právě ve chvíli, kdy je naprosto ponořena do činnosti na hony vzdálené kuchyni, osoba blízká se vrací a rozjařeně oznamuje: „Koupil jsem ti jahody, byly levné. Můžeš si je zavařit. Ale hned, aby se nezkazily.“ Jsou dvě možné reakce. Buď vyletíme: „Mně, mně si je koupil? Já je můžu, opravdu můžu teď hned sama sobě zavařit? Nikdo jiný je jíst nebude?“ Výsledek: Osoba blízká se zařekne, že už nikdy na nákup nepůjde. Jahody pak musíme tak jako zpracovat, jen se to bude dít v dusné rozhádané atmosféře.

Ale je i jiná možnost: „No ty jsou krásné, a cena byla také báječná. Výborně jsi nakoupil. Co kdybych je zavařila ve vlastní šťávě?“ Jahody vmžiku přebereme, otrháme, naházíme do kastrolu, strčíme na nízkou teplotu do trouby – a je vystaráno. Můžeme se věnovat rozdělané práci a k jahodám se vrátit, až na ně přijde řada. Také osoba blízká je spokojena – geniálně nakoupené jahody zmizely, bytem se šíří opojná vůně, je možno věnovat se něčemu důležitějšímu – třeba makroekonomickému vývoji v Zimbabwe.

První jahody někdy „klamou pěknou tváří“

Jahoda je symbolem lahodnosti. Odjakživa se spojovala s dětmi – každá maminka si jahody dala až poté, co je dostaly děti. Jahody se pro děti pěstovaly, šetřily, zavařovaly, především pro děti se z nich vařilo. Jahody bývaly vzácností – dostatek jich měli jen zahrádkáři, ale ne všude, protože jahodám se v některých oblastech nedaří. Také sezona jahod byla velmi krátká – pár týdnů v červnu.

Doba se změnila. Jahody k nám proudí z celého světa a mnohdy za cenu až neuvěřitelně nízkou. A právě levnější zahraniční jahody nás někdy zlákají „krásnou tvářičkou“. Nakoupíme jich větší množství a až doma zjistíme, že to „jaksi není ono“.

První velké jahody, které přicházejí do obchodů ze zahraničních plantáží mnohdy už v květnu, nejsou moc sladké, proto se jich v přímé konzumaci nesní větší množství. Na marmeládu nebo džem se také nehodí. Jsou příliš vodnaté a i po přidání želírovacího prostředku zůstane zavařenina tekutá. Ani kompot z nich není valné chut.

K přípravě jahodového rozvaru se naopak ideálně hodí.

Rozvar, neboli jahody ve vlastní šťávě

Vaření jahodového rozvaru nemusí být jen východiskem z nouze, jak bylo v úvodu s nadsázkou vylíčeno. Jahodový rozvar, respektive jahody ve vlastní šťávě,připravujeme i záměrně, cíleně. Může se tak dít třemi způsoby:

  1. Jahody nasypeme do sklenic, prosypeme cukrem, zavíčkujeme a sterilujeme. Nevýhodou je (zejména u prvních velkých vodnatějších jahod), že po konzervaci zůstane sklenice někdy jen do polovice plná – jahody se svaří.
  2. Druhý způsob je taková babičkovská klasika: jahody prosypeme cukrem, necháme přes noc, aby pustily šťávu (tím se také zmenší a zpevní) a druhý den je na plotně svaříme a pak zavaříme.
  3. Třetí způsob je nejrychlejší – v troubě.

Jahodový rozvar v troubě

  • 3000 g očištěných jahod
  • 1000 g pískového cukru
  • 1 citron nebo lžička kyseliny citronové

Přebrané jahody dáme do širokého kastrolu, přikryjeme poklicí a vložíme do trouby nastavené na nejvyšší teplotu. Po deseti minutách, kdy se obsah kastrolu dostatečně rozehřál, stáhneme teplotu na 80 až 90 stupňů Celsia a poklici sundáme. Od této chvíle si jahod skutečně nemusíme asi hodinu všímat. Nepřipálí se.

Když je po hodině zkontrolujeme, budou mít trochu tmavší barvu (jako mívá nepřibarvovaný domácí jahodový kompot). Nasypeme do nich kilogram cukru a vymačkáme celý citron nebo přidáme kyselinu citronovou (není škodlivá) – a stane se zázrak. Jahody zase dostanou jasně červenou svěží barvu (způsobí kyselina citronová).

Cukr v horkém ovoci opatrně rozmícháme, dáme znovu do trouby a necháme asi půl hodiny odkryté prohřát, aby se cukr rozpustil. Pak jemně – dřevěnou nebo jinou měkkou vařečkou ještě jednou promícháme.

  • Kdybychom dali cukr do jahod hned, rozvar by zhnědl. Takto bude mít vzhled, chuť i vůni čerstvých jahod.

Část rozvaru oddělíme pro rychlou spotřebu. Ostatní dáme do skleniček. Do každé vložíme trochu celého ovoce a zalijeme koncentrovanou šťávou. Sterilujeme 30 minut při 80 stupních.

Výrobek neobsahuje moc cukru a jahody by se neměly dlouho skladovat. Proto bychom rozvar měli zkonzumovat nejpozději do půl roku. Ale on je tak dobrý, že ho asi spotřebujeme ještě v plné sezoně čerstvého ovoce. A tak ani nevadí, že varem přišly jahody o vitamin C. Naštěstí žijeme v oblasti, kde avitaminóza C v létě a na podzim nehrozí.

Využití jahodového rozvaru

  • Vynikající polotovar na přípravu osvěžujících nealkoholických nápojů – s vodou, mlékem
  • Polotovar na přípravu horkých ovocných nápojů
  • Do ovocných bowlí a míchaných alkoholických nápojů
  • Přeliv na „prázdné“ kynuté nebo tvarohové knedlíky – stačí ohřát
  • Přeliv na palačinky a lívance
  • Přeliv na mléčné kaše, mléčnou rýži, pudinky, nákypy, flameri, trhance a svítky
  • Ovocná složka do tvarohových dezertů a jogurtů
  • Na zvlhčení a osvěžení piškotů, dortůnepečených dortů a rolád (pod krémy)

Tipy

Soubor osvědčených receptů na různé domácí produkty z jahod najdete ZDE.

Autor: hobbys.cz
|
Hodnocení

Diskuze k článku

Další zajímavé články