hobbys.cz

Jak vyrobit domácí mast na opruzeniny | návod

Složitost: Velmi lehké
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak vyrobit domácí mast na opruzeniny | návod. Opruzeniny jsou spíše problémem miminek a batolat, přesto občas postihnou i dospělého člověka. I masti a krémy proti opruzeninám pro děti však často obsahují vazelínu, parfém a další nevhodné obvykle chemické látky. Za přírodní kosmetiku si zas musíte připlatit. V našem článku vám poradíme, jak vyrobit domácí přírodní mast na opruzeniny. Budete přesně vědět, z čeho je mast složená a ještě ušetříte.

Co je potřeba

  • 2 hrsti čerstvých bylinek
  • 100 g neškvařeného vepřového sádla nebo panenského kokosového oleje
  • 3 lžíce mandlového oleje

Krok 1

Domácí mast na opruzeniny můžete používat i jako prevenci proti opruzeninám, pokud se však již opruzeniny objevily, neváhejte a po koupání pokožku touto mastí natřete. Opruzeniny většinou do rána zmizí.

Krok 2

Pro výrobu domácí masti na opruzeniny budeme potřebovat asi 2 hrsti čerstvých bylinek, v zimě se však spokojíme i s bylinkami sušenými. A jaké bylinky použít?

  • Měsíček lékařský – tato univerzální bylinka je velmi vhodná i pro suchou a citlivou dětskou pokožku. Má protizánětlivé, protiplísňové, regenerační a hojivé účinky a chrání pokožku před viry a bakteriemi.
  • Řepík lékařský – řepík má protizánětlivé a antiseptické schopnosti, používá se k léčbě hnisavých vyrážek a nehojících se ran. Odvar z řepíku je velmi známá a účinná metoda na léčbu opruzenin, proto jej zkuste přidat i do masti na opruzeniny, opravdu velmi rychle zabírá!
  • Heřmánek pravý – heřmánek působí protizánětlivě a antisepticky. Je velmi vhodný jako prevence proti opruzeninám.

Dalšími bylinkami vhodnými na opruzeniny jsou např. bazalka pravá, rdesno ptačí či šalvěj lékařská (u dětí od 2 let).

Krok 3

Do masti budeme dále potřebovat neškvařené vepřové sádlo nebo panenský kokosový olej. Neškvařené vepřové sádlo je hypoalergenní, má hojivé účinky a skvěle absorbuje účinné látky bylinek. Panenský kokosový olej pak působí antibakteriálně a hojí pokožku. Další složkou je mandlový olej (nejlépe lisovaný za studena), který je vhodný pro péči o suchou a podrážděnou pokožku. Hodí se i pro novorozence.

Krok 4

A jaký je postup?
Ve vodní lázni rozpustíme přibližně sádlo či kokosový olej, přilijeme mandlový olej, přidáme vybrané bylinky a necháme na mírném ohni macerovat několik hodin (alespoň 2 – 3 hodiny). Poté odstavíme z plotny a necháme do druhého dne uležet. Druhý den mast opět rozpustíme a několik hodin udržujeme v teple, ale nevaříme.

Krok 5

Pak mast přecedíme přes plátýnko do vysterilizovaných kelímků, květy a listy důkladně vymačkáme. Mast necháme ztuhnout a uchováváme ji nejlépe v lednici.

Čerstvé bylinky můžete naložit do kvalitního rostlinného oleje a nechat je několik týdnů louhovat při pokojové teplotě. Poté olej přeceďte a můžete jej používat celou zimu jako základ pro výrobu domácí přírodní kosmetiky.


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-vyrobit-domaci-mast-na-opruzeniny-navod.html