Jak se zachovat, když váš gekon nakladl vajíčka | rady pro chovatele
Jak se zachovat, když váš gekon nakladl vajíčka | rady pro chovatele. Plazi se v posledních letech těší velké oblibě díky jejich zajímavému vzhledu a relativní nenáročnosti. A jedněmi z nejoblíbenějších šupinatých společníků jsou právě gekoni. Možná se ale i právě vám stalo, že vaše zvířátko z ničeho nic nakladlo vajíčka. V následujícím článku se dozvíte, jak se správně postarat nejen o vajíčka, ale i o samičku, která vám nadílku snesla.
Vajíčka neoplozená
- Pokud máte v terárium jenom jediného gekona, nebo jste si jisti, že jsou všechna zvířata stejného pohlaví, nejspíše se bude jednat o „prázdnou snůšku“. Samičky mohou jednou za čas naklást vejce, i když nejsou oplozená. V takovém případě můžete vajíčka s klidným srdcem vyhodit. Samičce nabídněte větší množství vápníku a potravy, protože i když je vajíčko „prázdné“, i tak je toto období pro ni náročné.
Vajíčka oplozená
- Pokud máte v teráriu více gekonů, u kterých si nejste jisti jejich pohlavím nebo dokonce máte odlišná pohlaví úmyslně, je tu jistá šance, že vajíčka budou oplozená. V takovém případě je dobré vajíčka vyndat a přemístit do předem připravené krabičky. Pokud se totiž nechají v teráriu, může se stát, že vyschnou nebo je neúmyslně poškodí někdo z dospělých gekonů.
- Poté, co vajíčka opatrně vyndáte, doporučuji označit si fixem jednu (delší) stranu vajíčka. Pokud se vám podařilo vajíčka nepřevrátit, označte tu stranu, která byla původně nahoře. Pokud si nejste jisti, nevadí. Do až dvou dnů nevadí, když se vajíčko přetočí. Označenou stranu mějte po celou dobu inkubace směrem vzhůru! Přetočení vajíčka označenou stranou dolu může v pozdějších stádiích vývoje vajíčko zabít.
- Substrát pod vajíčky by měl být vlhký, ale nikdy ne mokrý, jinak by vajíčka mohla zplesnivět nebo se utopit. Podívejte se na chovatelské příručky a vyhledejte si doporučovanou teplotu inkubace pro druh gekona, který chováte. Některé druhy vyžadují teploty kole 22 °C, jiné naopak potřebují teploty mnohem vyšší. Dodržujte je.
Péče o mláďata
- Péče o mláďata může být náročná. Mějte na paměti, že mláďata potřebují speciální prostředí, krmení i zacházení. Vše musí odpovídat jejich velikosti, jinak by se mohlo stát, že se malý gekon například utopí v misce na vodu nebo se zadusí příliš velkou potravou.
- Mláďata navíc potřebují dost vitamínů a minerálů, aby mohla správně růst.
Nezapomeňte na samičku
- V neposlední řadě nesmíte zapomenout na samičku. Kladení ať už oplozených nebo neoplozených vajíček je pro ni velice náročné. Ujistěte se, že dostává dostatek vitamínů a minerálů, především vápníku, a dostatek krmení.
- Pokud samička rychle hubne nebo například špatně chodí, neváhejte navštívit veterináře. Některé samičky mají snůšky v příliš raném věku a to je bez zásahu profesionála může stát i život.
Neodchovávejte zvířata, pokud si nejste jisti, že jste schopni se o ně postarat a následně jim najít i nový domov.
Článek má pouze informační charakter. Při jakýchkoli potížích se obraťte na svého veterináře.