Jak na čištění lebek – metody bělení | návod
Jak na čištění lebek – metody bělení | návod. Ačkoli jsou zvířecí lebky zajímavou a užitečnou pomůckou při hodinách biologie, jejich zakoupení není úplně levná záležitost a jejich vlastní příprava rozhodně není pro každého. V předchozím článku jste se mohli dočíst o metodách zbavení kosti tkáně. Následným krokem je její dezinfekce a současně také vybělení. V následujících odstavcích vám představím několik metod používaných pro bělení kostí a je jen na vás, která vám vyhovuje nejvíce.
VAROVÁNÍ! Následující odstavce obsahují grafický obsah, který není vhodný pro slabší povahy! Zvažte prosím, zdali je článek pro vás skutečně vhodný.
Co je potřeba
- jar nebo jiný přípravek na odstranění mastnoty
- plastová nebo skleněná nádoba
- *šetrný prášek na praní
- *peroxid vodíku
- **rukavice
*předměty označené hvězdičkou jsou potřeba jen pro vybrané metody
**rukavice nejsou potřeba, ale obzvlášť u přírodně čištěných lebek je doporučuji
Odmaštění lebky
- Než se pustíme do popisu jednotlivých metod, představíme si zde přípravu, která je shodná pro všechny způsoby čištění.
- Odmaštění není nutné, ale silně ho doporučuji obzvlášť pak u hlav čištěných vařením. Pokud lebku neodmastíte, může se stát, že po nějaké době začne tuk usazený v kosti začít „vytékat“, což nevypadá a ani nevoní nijak vábně.
- K odmaštění nám pomůže jar nebo jiný přípravek na odstranění mastnoty. V případě jarové vody musí být voda stále teplá, jinak přípravek nebude působit.
- Odmaštění může trvat pár dní, ale klidně i měsíce. Záleží na velikosti, druhu a stáří zvířete. Ptáci v sobě příliš tuku nemívají a tak je většinou není ani potřeba odmašťovat. Oproti tomu například divoké prase je naprostý šampion v mastnotě a jeho čištění může zabrat několik měsíců.
- Vodu pravidelně vyměňujte tak dlouho, dokud se na hladině přestanou tvořit mastné skvrny a dokud lebka samotná neztratí veškerá zažloutlá místa.
Metoda I. – Prací prášek
- Metoda bělení pracím práškem je až překvapivě efektivní. Stejně jako u odmaštění přidejte do teplé vody prací prášek, promíchejte a nechte působit. Voda by měla být stále teplá, aby mohl přípravek působit.
- Lebku z vody po asi týdnu vyjměte, nechte uschnout a pokud nejste s výsledkem spokojeni, vyměňte vodu a znovu do ní lebku umístěte.
- Tento postup můžete opakovat až do doby, dokud nebudete s výsledným odstínem lebky spokojeni.
Metoda II. – Peroxid vodíku
- Bělení pomocí peroxidu je nejlepší, ale současně nejobtížnější metodou, kterou si zde představíme. Její obtížnost spočívá především v manipulaci s peroxidem jako takovým. Nízké koncentrace peroxidu potřebují výrazně více času, pro stejný výsledek, jako peroxid koncentrovanější. Ten je ale při neopatrném zacházení poměrně nebezpečný, protože vysokoprocentní koncentrát (již kolem 30 %) může popálit kůži.
- Pokud se i tak rozhodnete pro bělení pomocí peroxidu, umístěte opět lebku do vody s peroxidem (vysoké koncentrace je možné a dokonce i vhodné ředit, nízkoprocentní peroxid se naopak neředí, aby neztratil požadovaný efekt).
- Následný postup je stejný, jako u metody pracího prášku; lebku v peroxidu nechte asi týden, poté ji vyjměte a nechte uschnout. Pokud nejste s výslednou barvou spokojeni, vraťte ji zpět do peroxidové lázně.
- *Peroxid pro své působení nepotřebuje teplou vodu, nicméně ve velmi chladné vodě působí pomaleji.
Metoda III. – Přírodní čištění
- Poslední z metod, které si zde představíme, je metoda přírodního čištění, která je ze všech nejsnazší, ale její výsledky se velmi různí.
- Přírodní čištění spočívá v umístění lebky na místo, kde je vystavena živlům: nejdůležitější ze všech je slunce a déšť. Slunce efektivně bělí kost a je schopné dokonce vytáhnout i tuk v ní uložený.
- Mezi největší nevýhody přírodního čištění ale patří riziko poškození, zkřehnutí kosti vlivem živlů a nerovnoměrný efekt. Pokud lebka leží na jednom boku, bok, který se nachází ve stínu, bude podstatně tmavší. Také tam mohou zůstat světlejší a tmavší místa.
- Na druhou stranu někteří tuto metodu preferují právě i pro její nerovnoměrnost, která vytváří unikátní patinu a charakter lebky.
Všechny lebky, když jsou mokré, vypadají mnohem tmavší, než ve skutečnosti jsou. Nechte je proto důkladně oschnout.
Metoda peroxidu není pro každého! Při manipulaci s chemickými látkami se vždy dostatečně chraňte a řiďte se pokyny výrobce!