hobbys.cz

Jak chovat hedvábničky | rady pro chovatele

Složitost: Mírný
Cena: 1 - 1000 Kč
Potřebný čas: 30 minut a více

Jak chovat hedvábničky | rady pro chovatele. Pokud byste si rádi pořídili slepice, které nemají potlačený mateřský pud a dokonce jsou schopné a ochotné vyvést nejen svá kuřata, ale i mláďata jiných druhů drůbeže, určitě se poohlédněte po násadových vejcích nebo kuřatech hedvábniček. Toto plemeno vyniká svým specifickým vzhledem s peřím připomínajícím spíše srst. Hedvábničky se dají velmi dobře ochočit a minimálně hrabou, tudíž vám neponičí trávník. Jejich chov je takřka stejný jako u jiných plemen slepic, nicméně má svá specifika.

Co je potřeba

Viz další kroky

Krok 1

Hedvábničky se od jiných plemen slepic liší zejména hedvábným peřím, zvláštními běháky s pěti prsty pokrytými krátkými rousky a černofialovým zbarvením kůže, svaloviny, vnitřností i kostí.

 

Patří do skupiny chocholaté drůbeže a existuje dvanáct uznaných barevných rázů – od bílé barvy, přes žlutou až po černou. Na inzertních portálech snadno seženete jak násadová vejce hedvábniček, tak malá i větší kuřata. Vybrat si můžete z hedvábniček vousatých či bezvousých, velkých (v dospělosti váží přibližně 1,5 kg) nebo zdrobnělých, jejichž hmotnost v dospělosti dosahuje jen asi půl kilogramu.

Krok 2

Chov hedvábniček má spoustu výhod – slepice tohoto plemene nelétají, jak již bylo zmíněno v úvodu - téměř nehrabou a nepopelí se. Mají velmi klidnou povahu a snadno se snesou s ostatními slepicemi i s jinými druhy drůbeže. Maso hedvábniček chutí připomíná zvěřinu.

 

Krok 3

Jejich největší výhodu pak bezesporu představuje schopnost vysedět několikrát do roka svá vlastní vejce i vejce jiných plemen slepic či jiných druhů drůbeže – hus, kachen, ale i bažantů, apod. Hedvábničky jsou opravdu skvělé kvočny, jakmile mají v hnízdě zhruba 12 - 20 vajec, zasednou a vysedí i odchovají mladé. Tento postup jsou schopné zopakovat i 3x za sezónu, rozhodně jim v tom nebraňte, jinak budou sedět klidně v prázdném hnízdě. Hedvábničky snesou zhruba 70 - 90 vajec za rok.

 

 

Krok 4

Hedvábničky chováme jako jiná plemena slepic, avšak vzhledem k tomu, že nelétají, bidýlka by měla být umístěna níže než u jiných plemen (maximálně 30 cm nad zemí), některé hedvábničky dokonce upřednostňují spaní na zemi.

 

Důležitou podmínkou správného chovu je zajištění suchého kurníku. Také ve výběhu by měly mít hedvábničky možnost schovat se pod stříškou, jelikož jsou náchylné na promoknutí (pozor je třeba dávat zejména u kuřat). Vyhovuje jim spíše písčitý výběh s travnatou plochou, naopak rozbahněný plácek pro ně není vhodný.

 

Hedvábničky krmíme jako ostatní plemena slepic – pšenicí, kukuřicí, obilnými šroty či hotovou směsí, zbytky z kuchyně, kopřivami a dalším plevelem, apod.

 


Zdroj: https://www.hobbys.cz/jak-chovat-hedvabnicky-rady-pro-chovatele.html