Jak na chov vlastního krmení – potemník brazilský (zophobas) | rady, tipy
Jak na chov vlastního krmení – potemník brazilský (zophobas) | rady, tipy. Potemník brazilský známý také jako zophobas je společně s jeho menším příbuzným potemníkem moučným (moučný červ) jedním z nejčastějších krmení pro hmyzožravé živočichy. Využívá se jako strava pro nejrůznější plazy, méně často pak ptáky. Jeho popularita spočívá především v jeho ideální velikosti pro větší živočichy a velmi snadnou dostupnost. Pokud i vy chcete ušetřit pár koruna a zároveň zajistit co nejlepší krmivo vašim mazlíčkům, v následujícím článku se dozvíte, jak na chov vlastního krmení.
Co je potřeba
- plastový box
- směs obilnin
- tvrdé pečivo
1) Chovná nádoba
- Jako chovná nádoba nám nejlépe poslouží plastový box díky jeho snadné manipulovatelnosti a omyvatelnosti. Doporučuji plast i z toho důvodu, že potemníci jsou schopni se prokousat například i dřevem. Rozměr boxu volíme podle množství krmiva, které budeme potřebovat, ale obecně platí, že potemníci brazilští jsou relativně teritoriální a agresivní, takže čím větší nádoba, tím menší šance, že se brouci navzájem požerou nebo požerou své vlastní larvy. Pro malou kolonii stačí nádoba o rozměrech 20 x 15 x 15 cm.
2) Krmení
- Do nádoby nasypeme směs obilovin, můžeme přidat tvrdé pečivo nebo nakrájenou mrkev. Tato směs bude červům sloužit jako podestýlka i krmení zároveň a nemusíme se tak téměř o nic starat.
- Jednou za čas můžeme červy přikrmit například jablkem či okurkou, ze které získají vodu. Nenechávejte tam však vodnatou potravu příliš dlouho, mohla by začít plesnivět a to by mohlo vést až k úhynu celé kolonie.
3) Líhnutí
- Pro rozjetí kolonie je nejsnazší nechat pár červů stranou v malé nádobě bez podestýlky po jednom, vykrmit je a nechat se zakuklit. Je důležité, aby byli při proměně sami, jinak se požerou! Tyto kukly se vylíhnou v dospělé brouky, kteří jsou pro fungování celé kolonie klíčoví. Jakmile se brouci vylíhnou a ztmavnou, můžeme je bez obav umístit do chovné nádoby.
Pokud chceme, aby se červ zakuklil, dáme ho do malého kalíšku bez podestýlky i krmení a necháme pár dní v klidu. Velcí červi se do pár dní, maximálně dvou týdnů zakuklí. Dá se takhle vyvolat metamorfóza, protože v chovné nádobě to může trvat velmi dlouho a navíc je riziko, že spolubydlící zakukleného brouka zabijí.
Nedávejte potemníkům vodu! Červi získají veškerou vlhkost, co potřebují, z ovoce nebo zeleniny. Přebytečná voda může způsobit plíseň.