Kuřecí plátky na majoránce s opečenými pavézkami. Oběd za stovku
Kompletní oběd za stovku. Dušené kuřecí plátky na majoránce jsou možností, jak připravit kuřecí stehna, aby nebyla stále stejná. Přílohové opečené pavézky jsou tipem, jak si poradit se zbylým houskovým knedlíkem.
Menu doplňuje kuřecí vývar z nepoužitých částí kuřecího masa. Udělat kuřecí plátky na majoránce s pavézkami je rychlé a tak snadné, že se do jejich zhotovení mohou pustit i nezkušení kuchtíci.
Kuře na majoránce i s přílohou a polévkou patří k velice levným jídlům. Kompletní oběd pro čtyři osoby se pořídí za méně než sto korun.
Co je potřeba
- 2 velká kuřecí stehna (asi 800 g) 40 Kč
- 1 šiška houskového knedlíku 600 g 15 – 20 Kč
- 5 vajíček 12,50 Kč
- 100 g rostlinného másla 10
- 80 oleje na opečení 2,5
- 200 g cibule (3 střední) 3 Kč
- 1 malá mrkev, řez celeru 3 Kč
- 100 g polohrubé mouky 1,5 Kč
- Majoránka, sůl, pepř 4 Kč
Celkem 97 Kč
Na kuřecí plátky s majoránkou požijeme dvě celá větší kuřecí stehna, která se prodávají pod označením kuřecí čtvrtky. Na pavézky postačí koupený houskový knedlík. Pavézky jsou mimo jiné řešením, jak si poradit s knedlíkem, který jsme koupili jako hotový nebo nám zbyl.
Krok 1
Příprava kuřecích plátků
Kuřecí stehna ostrým špičatým krátkým nožem vykostíme (viz Jak vykostit kuře na webu Jaktak.cz). Této práce není třeba se obávat, je to poměrně snadné a rychlé. Sloupneme kůže a spolu se zbylými kostmi z kuřecího stehna je dáme vařit na polévku. Vodu osolíme lžičkou soli a ke kuřecím pozůstatkům přidáme půlku cibule – neoloupané, pouze zbavené svrchní vrstvy slupek a omyté.
Zbylou cibuli oloupeme, nakrájíme nadrobno. V pánvi rozpustíme 100 g rostlinného másla a nasypeme do něj cibuli. Plátky kuřecího masa z obou stran osolíme a mírně opepříme. Když je cibule sklovitá, rozprostřeme na ni maso a z obou stran je opečeme. Maso i cibule musí být „zlaté“. Pak podlijeme sběračkou vývaru z kůží a kostí (to jsou asi tři decilitry, odebranou tekutinu doplníme), zakryjeme poklicí, stáhneme teplotu plotýnky a asi 20 minut dusíme.
Odkryjeme a zkontrolujeme stav: maso by mělo být dokonale měkké a šťáva mírně zahoustlá (postaralo se rostlinné máslo a rozdušená cibule). Když by bylo šťávy málo, dolijeme trochou vývaru, ale jen nanejvýš deci. Do šťávy přidáme plnou hrst majoránky, necháme projít varem. Ochutnáme, případně mírně dosolíme nebo přidáme majoránku. Vypneme sporák, pokrm přikryjeme poklicí – majoránka bude mít čas se dobře propařit a rozvinout chuť. Žádné jiné kořenící přípravky nepřidáváme.
Krok 2
Poločas polévky
Vývar z kůží a kostí přecedíme a vrátíme na sporák. Přidáme nastrouhanou kořenovou zeleninu. Jestli na kostech zbylo nějaké maso, obereme je a vrátíme do polévky, právě tak jemně rozsekanou uvařenou půlku cibule. Necháme vařit.
Krok 3
Pavézky z knedlíků
Knedlík nakrájíme na plátky. V misce nebo v hlubokém talíři rozšleháme čtyři vajíčka. V pánvi rozpálíme polovinu oleje. Plátky knedlíků velmi rychle z obou stran omočíme ve vejcích (aby moc nenasákly) a hned klademe do rozehřátého oleje. Opečeme z obou stran. Zbylý olej použijeme na druhou várku, protože zřejmě budeme pavézky opékat nadvakrát.
Krok 4
Dokončení polévky
Do zbylého vajíčka v misce rozklepneme páté vejce. Rozšleháme a postupným přisypáváním mouky vymícháme polotuhé těstíčko. Namočenou lžičkou vykrajujeme nočky, které spouštíme do vroucí polévky. Pět minut provaříme. Polévku ochutnáme, případně dosolíme. Nakonec dochutíme muškátovým oříškem nebo květem (na špičku nože). Vývar z kůží je silný a díky muškátu má typickou drůbeží chuť. Proto by bylo škoda „ničit“ ho přídavkem průmyslového polévkového koření. Jestli máme petrželku, přidáme ji jako korunu výtečné polévky na závěr.
Na talíř klademe pavézky a porce masa, šťávu lijeme mimo pavézky, aby se zbytečně nerozmáčely.