Receptář Prima nápadů: Jak dýně skladovat
V jakých podmínkách skladovat sklizené dýně, aby vydržely dlouho? V proslulém televizním hobby pořadu Receptář Prima nápadů odpovídá odborník, doc. Ing. Miroslav Jursík Ph.D. z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity v Praze.
Dýně se vracejí na česká pole. Do jaké míry je to módní záležitost, lze teď jen spekulovat. Na polích v našich zeměpisných podmínkách se ale dýním obecně daří dobře. Dýně nejsou pěstebně náročné plodiny, a tak si s jejich pěstováním snadno poradí i méně zkušený zahrádkář.
Rozlišujeme dva základní typy dýní: tykve, které nejsou primárně určené ke konzumaci, respektive konzumace dýní může být jako vedlejší produkt (vyřezávání dýní na Halloween, okrasné tykve apod.), a dýně určené ke zpracování v kuchyni, chutná je například odrůda dýně označovaná jako hokaido.
Když nastává čas dozrávání, neměli bychom sklizeň dýni uspěchat. Signálem je změna zabarvení tykve. „Když si člověk není jistý, vůbec nic se nestane, když dýně zůstane na poli o několik dnů anebo týden déle. Tím se rozhodně nic nepokazí. Když se uřízne příliš brzo, už to nejde vrátit,“ vysvětluje v pořadu Receptář Prima nápadů Miroslav Jursík.
Ani na skladování ale dýně není náročná. „Samozřejmě je dobré mít dýně v nějaké chladnější místnosti, ale i pokojová teplota jim nemusí příliš uškodit. A mít nějakou tu vlhkost blížící se pokojové teplotě, řekněme 50 procent. Pokud máme na zahradě nějaký zahradní domek nebo kůlnu, i tam může být dýně poměrně dlouho uskladněna. Záleží na odrůdě a typu tykve,“ vysvětluje v hobby pořadu Přemka Podlahy nenáročné podmínky na skladování dýní Jursík.
Při vhodném skladování dýně vydrží až do jara. Za dva až tři měsíce po sklizni si ale dýně při běžném skladování uchová své užitné vlastnosti.
Tipy
Vyzkoušejte také recepty na dýni v kuchyni na JakTak.cz
Diskuze k článku